BECERİ VE DENEYİMLER

Beceri ve Deneyimler Üzerine…

Beceri ve deneyim kavramlarının sözlük anlamına girmeyeceğim. Burada asıl olan beceri ve deneyimlerin kazanımları ve faydaları. Bizlere kattığı değer ve farkındalığımızdaki yeri. Öyle ki becerikli bir insanın hem kendine, hem de çevresine kazandırdığı birçok şey var. Deneyimli bir insan keza yine öyle… Kendisinden beklentisi yüksek olan insanlar çevrelerindekilere de bu yaşam biçimini katar. Ya da farklı bir söylem gerekirse etrafında kendisinden beklentisi olmayan insanlar, çevrelerindekilere de bunu yansıtır, insanlar farkında bile olmadan olumsuz, verimsiz ve kuşkusuz beceriksiz bir tavır sergilerler. Sonuç olarak bu verimli ya da verimsiz etkileşimden beceri ve deneyim;  ya da becerisizlik ve deneyimsizlik ortaya çıkar. Fakat bu her iki kavram öğrenme ve uygulama ile ilintilidir.

Becerinin Gelişimi

Bir insanın dikkat ya da farkındalık bilincinin gelişimi o kişinin istekli olmasının yanı sıra, doğru bir mentör ile yola koyulması ile de bağlantılıdır. Bir ilkokul çocuğundaki öğretmen konusu da öyledir. Kendini sürekli yenileyen, gelişime açık bir öğretmenin doğru yönlendirmeleri bir ilkokul çocuğunda kalıcı başarılar sağlar. Becerilerinin gelişimine inanılmaz katkılar sağlar. Hatta bu çocuk yaratıcı bir eğitim ile yeni algoritmalar oluşturarak kendi becerisini daha da geliştirir. Beceriklilik bir bakıma da insanın içinde olmalıdır. Bir iş ya da proje için beraber yola koyulduğunuz insanları düşünün…! Becerikli insanlarla mı o işi yapmak ve sonlandırmak istersiniz, yok herhangi bir becerisi olmayanlarla mı?

Beceri kavramı sadece işe yatkınlık değil, ilgili işi yapma hevesi,motivasyonu ve isteği olarak da karşımıza çıkar. İstek ve hevesle yapılan iş deneyim kazandırır ve bir sonraki proje için daha sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlar. Başarı hırsı olmayan insanların etrafında olmak bize nasıl bir beceri sağlayabilir? Tabi ki koskoca bir beceriksizlik…! Oysa başarı hırsı yüksek, kendinden beklentileri yüksek, becerikli ve deneyimli kişilerin etrafında olmak farkında olmadan ilerlememizi bile sağlar. Şuan yaşadığınız hayatı düşünün..! Hayatınızın bir bölümünde sizin şuandaki kazanımlarınızı var eden ve bunda tercihlerinizi etkilemiş olan, tercihlerinize yön veren birileri mutlaka vardır. Bu insanlar deneyimler ve beceriler bakımından oldukça donanımlı kişilerdir. Mesela hayatı hep acılarla geçmiş olan bir yaşlı adamın deneyimlerini torununa anlatması ve bundan ders çıkarılması gibi…

Yaşayarak Öğrenme

İngiltere’de bir çalışan fark etmediği bir hatasından dolayı çalıştığı iş yerine ciddi bir zarar vermiş, maddi olarak zarara uğratmış. Bu hatasını fark ettikten sonra da yazılı olarak şirketin insan kaynakları departmanına şirketi zarara uğrattığı ve beceriksizliği yüzünden istifasını içeren bir yazı göndermiş. İnsan kaynakları departmanı bu istifa mektubunu okuduktan sonra çalışanın istifasını geri çevirerek onun işine devam etmesini istemişler. Çünkü çalışan kişi bundan ders alıp hatasını bir daha tekrarlamayacak ve üzerine de bu hatanın olmaması için diğer çalışanlara da bu deneyimini aktaracaktır.  Bir hata nedeni ile zarar ve kayıp yaşansa da, o çalışanın bundan ders çıkarmış olması ve deneyim kazanması, şirkete belki de çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Dolayısı ile bu hatayı yapan çalışan; hem beceri kazanmış, hem de deneyim kazanmıştır. Bu kazanımlarını da hem kendine, hem iş yerine, hem de çevresine olumlu olarak yansıtmış olacaktır.

Bir Yorum Yazın