Dijital Dünyanın Neresindesiniz?

İnternet araçlarının ve internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte mobil telefon kullanımı insanlar arasında hızla yükselme eğiliminde. Cep telefonlarının dünya genelinde çok fazla kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, anlık konuşma sayısı ve süresi oldukça artmış durumda. Sosyal medya araçları da buna bağlı olarak neredeyse günlük yaşamın iletişim argümanı halini aldı. Kentleşme ve modern yerleşim alanlarının çoğalması da bunu arttıran unsurlar içerisinde. Sosyal iletişimin fiziki mekandan çıkıp modern teknolojilerle global iletişime kapılarını açması, hiç olmadığı kadar dijital argümanlarla haşır neşir olmamızı sağlıyor. Bunun yararları ve zararları hakkında yazdığım “Modern Teknoloji” başlıklı yazımı ayrıca okuyabilirsiniz.

Dijital Kullanım Alanları

Peki günümüzdeki tüm bu gelişmeler ışığında kullanıcı rakamları nasıl? Gelin buna bir göz atalım.

Dijital pazarlama alanında global bir ajans olan “We are social”ın 2018 yılı için yaptığı araştırma raporunda inanılmaz rakamlar göze çarpıyor. 7 milyar 593 Milyon dünya nüfusu içinde internet kullanıcı rakamları, aktif sosyal medya kullanımı, mobil kullanıcı sayısı ve mobil platformlarda aktif sosyal medya kullanıcı rakamları şöyle:

Bu rapora göre dünya nüfusunun %55`i kentlerde ve modern yerleşimlerde yaşıyor. 4 milyar 21 milyon internet kullanıcısı var ve nüfusun %53`ünü kapsıyor. Aktif sosyal medya kullanıcı sayısı 3 milyar 196 milyon ve genel nüfusa oranı %42. Mobil kullanıcı sayısı 5 milyar 135 milyon ve genel nüfusun %68`ini kapsıyor. Son olarak aktif mobil sosyal kullanıcı sayısı 2 milyar 958 milyon, kapsama oranı ise %39.

We Are Social 2018 Dünya İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanıcı İstatistikleri – Kaynak: wearesocial.com

Her geçen gün gelişen internet kullanımı, sosyal medya, mobil cihazlar ve dijital platformların çeşitliliği bu alandaki kullanımların büyüme oranları ve kullanıcı yaş gruplarını da artırıyor. 2018 yılında dünya nüfusunun yaş aralığı aşağıdaki tabloda görülüyor.

We Are Social 2018 Kullanıcı İstatistikleri – Kaynak: wearesocial.com

2018`de geçen yıla göre internet kullanıcıları ne kadar artmış dersiniz? Buyurun istatistikler aşağıda.

İnternet kullanıcılarına 248 milyon kişi daha eklendi. Aktif sosyal medya kullanıcıları %13 arttı. %4 mobil kullanıcı sayısı ve mobil sosyal kullanıcı sayısı da %14 büyüdü.

Tüm bu istatistikler gösteriyor ki, internet kullanımı ve internete bağlı sosyal ağ, mobil cihazlar ve birçok dijital uygulama alanları her geçen gün artıyor. Ayrıca Türkiye`nin internet kullanım alışkanlıklarını içeren TUİK istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.

İnternet kullanımına dair yapılan diğer araştırma sonuçlarını ve istatistikleri aşağıdaki slaytta görebilirsiniz. Lütfen slaytı ileri ve geri tıklayınız.

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

3 Comments

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: