En Eski Müzik ve Enstrüman

Binlerce yıllık Müzik

Dünya genelinde çeşitli müzik formlarının insanlık tarihinin en eski ritüelleri arasında olduğu birçok araştırmada mevcut. Müzik enstrümanlarının tarih boyunca farklı ritüleller için kullanılması (Sosyal, dini, kültürel vb.) oldukça yaygındı. Doğal olarak bilinen en eski müzik enstrümanı aslında insan sesidir. Fakat insan yapımı olan ilk enstrümanlar ve en eski müzik aletleri nedir peki? Ayrıca bunlar hangi zamana tarihleniyor? Tüm bu soruların cevabı biraz da tesadüfen keşfedilmiş tarihi kazılar içinde saklı.Yazılı tarihten önceki müzik formları ve müzik aletlerini öğrenebilmek zor olsa da; bazı bilgiler gün yüzüne çıkmış durumda. Peki bilinen en eski şarkı hangisidir? Uzmanlar tarafından tarihlenen en eski notalı müzik “Nikkal için Hurri ilahisidir.” Bu şarkının tarihi M.Ö. 14. yüzyıla kadar uzanıyor.

 

36 tabletten oluşan bu eser çivi yazısı ile yazılmış. En eski şarkı yazılarının anlaşılır bir şekilde çözülmesi uzun yıllar almış. Tam olarak çözülmemiş olsa da ortaya çıkan melodiyi aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

 

 

Binlerce Yıllık Enstrüman

En eski müzik aleti nedir peki? Titreşimlerden ses elde edilen en eski müzik aletleri kategorisinde taş, hayvan derisi ve ağaç kabuklarından yapılmış vurmalı çalgı niteliğindeki enstrümanlar olsa da; asıl keşfedilmiş müzik aleti daha farklı. 1995 yılında Slovenya`nın kuzeybatısında keşfedilen bir mamut dişi ya da başka bir femur kemikten yapılmış bu müzik aleti bir flüt. Bu en eski müzik aleti karbon testi tekniği ile yapılan araştırmalar 67.000 yıl öncesine tarihleniyor.

İnsanlık tarihine dair yapılan kazılar, keşifler ve araştırmalar bizi şaşırtmaya devam ediyor. Bilinen en eski şair olan Enheduanna`nın şiiri gibi bu flütten de hangi melodilerin üflendiğini düşünmek, bizi tarih öncesinde hayal bile edemeyeceğimiz bir zamana götürüyor.

Bir Yorum Yazın