ENHEDUANNA

Oldukça geçmişe gidelim…! Milattan önce 2300`ler… O dönemin şehirleri, çocukları, aileleri, evleri, meslekleri, insanların korkuları, sevinçleri, hisleri, soludukları hava ve mutlulukları nasıldı acaba? Yaşamlar nasıldı? günümüzden oldukça farklı olduğu kesin.

KRAL BÜYÜK SARGON

O dönemin (Asur kaynakları) mitolojik söylemlerinden öğrendiğimiz kadarıyla bir Sümer şehir devletinde doğan “Sarukinu” bir bebekken sepet içinde nehre bırakılır. Bu doğum efsanesinin tabletlere yazılmış şekliyle Sarukinu`nun kendi ağzından söylemine buradan ulaşabilirsiniz.

Sonra bu bebek büyür ve Akad Kralı Büyük Sargon olur. Tarihte ilk imparator… Öyle ki dönemin şehir devletlerine, krallıklarına adeta kök söktürür. Topraklarını genişletir, her savaştan neredeyse galip çıkar. Ününü, büyüklüğünü, acımasızlığını, iktidarını, imparatorluğunu duymayan kalmaz. Orta doğunun büyük bölümünden Anadolu`ya kadar imparatorluğunu genişletir. Aynı anda birçok krallıkla savaştığı olur. Öyle ki efsaneye göre bir savaşta dört ayrı ülkenin kralını esir alır. Bu dört kralı küçük düşürmek için tahtı revanının üzerindeyken ülkesinin sarayına kadar kendi halkına göstere göstere taşıtır.

Akad Kralı Büyük Sargon`un çocuklarından birinin adı da Enheduanna`dır.

Enheduanna kim midir? Tarihte bilinen ilk kadın yazar ve şair… Akad Kralı Büyük Sargon ve kızı Büyük Şair Enheduanna. Tarihte yer etmiş iki insan. Baba ve kızı…

Bu blog yazımı aslında dünya tarihinin bilinen ilk şiirini paylaşmak için yazıyorum. Bu büyük imparatorlukta doğan Enheduanna dünya edebiyatının doğuşuna şiirleriyle başlangıç yapıyor.  M.Ö. 2300`lerde şehirleri, çocukları, aileleri, evleri, meslekleri, insanların korkularını, sevinçlerini, hislerini, soludukları havayı, mutluluklarını ve yaşamlarını tekrar düşünün… Bunları düşünürken ve hayal ederken Enheduanna`nın şiirine sanki kendi ağzından söylüyormuş gibi kulak verin…!

 

İNANNA VE AN

Bir ejderha gibi saldın ülkenin her yerine,

Ağzından saçılan zehri,

Şimşek gibi gürledin yeryüzünde,

Ağaçlar, bitkiler ve her canlı,

Eğildi senin önünde.

 

Sen taşkın bir selsin dağlardan inen,

Ah… Her şeyden önce gelen,

Ay tanrıçası İnanna, cennetin ve dünyanın tanrıçası!

Ateşin kıvılcımlar saçıyor halkımın üzerine,

Sana üstünlük veriyor kutsal buyruklar,

Ve sen işte böyle davranıyorsun,

Bütün büyük sözlerimizde sen varsın,

Ama kim anlayabiliyor ki seni gerçekten?

ENHEDUANNA

 

Yazar: ÜMİT SAĞIROĞLU

Ommido.com kurucusu, doğa tutkunu ve blog yazarı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir