ESKİ MISIR HAKKINDA 2 ENTERESAN BİLGİ

Köleler ve Hizmetçiler

Günümüzden binlerce yıl önce var olan güç dengesi, köleler ve hizmetçiler için hayatı belki de yaşanmaz hale getirmekteydi. Bu insanlar için bazı dönemlerin yaşam algısı, hayatı inanılmaz derecede zorlu kılan bir çağda yaşamak demekti.Her dönemin koşullarına göre olayları ele almak ve irdelemek en iyi yaklaşım. Fakat insanlık tarihi öyle yaşanmışlıklarla dolu ki, bunları mantık sınırlarında izah etmek oldukça güç.

Gücü elinde bulunduran bir hanedanlık ve o hanedanlığı omuzlarında taşıyan insanlar… Blog yazılarım içinde İmparator Büyük Sargon`un savaşta aynı anda 4 ülkeyi yenerek, bu ülkelerin 4 kralına kendi tahtını taşıtmasından bahsetmiştim. Yani ezik düşürmek, prestij kaybı yaşatmak, gücünü göstermek için gereken algıyı oluşturmak… Hele bu durum gücü elinde bulunduranın altındaki insanlar için uygulanacaksa çok fena… Köleler bu kategoride.

Milattan önce 2200`lere gidelim. Firavun Pepi II etrafındaki sineklerden çok rahatsız olduğu ve bu sinekleri kendisinden uzak tutmak istediği için, etrafında vücutları balla sıvanmış köleler bulundururdu. Bu kölelerin etrafında dönen ve vücutlarına yapışan sinekler Firavun Pepi II`yi rahatsız etmemiş olurdu. Fakat bu kölelerin halini düşünmek bile istemezsiniz.

Mısırda birinci hanedanlığa ait iki firavunun döneminde ise, bu firavunlar öldükten sonra etrafında bulunan hizmetçileri de öldürülüp kendileri ile birlikte gömülürdü. Öteki dünyada bu hizmetçilerin firavuna hizmet etmeye devam edecekleri inanışı vardı.

Bir Yorum Yazın