MİLYONLAR MI, HARVARD MI?

SEÇENEKLER, OLASILIKLAR, FIRSATLAR…

Karşımıza çıkan seçenekler, olasılıklar ve alternatifler yaşamımızı nasıl şekillendirir? Biraz bunu irdeleyelim mi? Öyleyse haydi buyurun…!

Şuan ne işle uğraşırsak uğraşalım yaptığımız iş tercihlerimizin sonucudur. İster kitap okuyalım, ister müzik dinleyelim, bir arkadaşımızla sohbet edelim, tatile gidelim, araba kullanalım, film izleyelim, yürüyüşe çıkalım ve ne yaparsak yapalım tercihlerimizi yaşıyoruz. Yürüdüğümüz yolda karşımıza çıkan birçok farklı irili ufaklı patika yollar, alternatifler, olasılıklar, fırsatlar, ihtimaller, seçenekler var. Bunlardan bazılarını birçok kez tercih edip yolumuza devam ediyoruz. Ama nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok…!

Diyelim ki karşınıza şöyle bir fırsat çıktı! 20 yaşındasınız ve 4 yıl boyunca Harvard`da ekonomi bölümünde okumak için 100% burslu bir sınav kazandınız. Öte yandan tam da bu sevinçli haberi almışken önünüze başka bir fırsat çıkıyor. Piyangodan 1 Milyon TL kazandınız…! Fakat piyango idaresi size şöyle diyor: Bu parayı alabilmeniz için 4 yıl boyunca ülke dışına çıkamazsınız, aksi halde bu para ödenmez.

Burs olmadığını düşünelim. 20 yaşında bir öğrenci olarak normal şartlarda aileniz bırakın Harvard`ı, Türkiye`de herhangi bir üniversite de bile sizi okutmakta zorlanacak bir durum hayal edin. Harvard`da okumanın yıllık bedeli ortalama 250 Bin TL ve 4 yılda toplam 1 Milyon TL masrafı var. Yani piyangodan kazandığınız 1 Milyon TL ile eşdeğer.

Sorum şöyle: Harvard`da 4 yıl boyunca burslu olarak ekonomi bölümünü mü okumak isterdiniz, yoksa 1 Milyon TL almayı mı?

1 Milyon TL`yi seçen bir öğrenci olarak gelin neler olacağını bir kurgulayalım:

250 Bin TL`den ortalama 4 adet dükkan alıp, sizi tatmin eden bir kira geliri ile yaşamınızı sürdürüyorsunuz.  Bununla beraber Harvard değil de bir başka üniversitede okumak için kolları sıvıyorsunuz. Ya da hiç üniversitede bir bölüm okumayıp 1 Milyon TL ile kendinize bir iş kuruyorsunuz. Kurduğunuz bu işte gelirinizi aydan aya arttırıyorsunuz, büyüyorsunuz ve 1 milyon TL`yi 4 yılda 10 Milyon TL`ye çıkarıyorsunuz. Olasılıklar dahilinde mi? Evet…! Başkaca birçok şey yapılabilir. Olasılıkları düşünün… Fırsatlar, alternatifler, küçükten büyüğe doğru atılan adımlar… Küçük projeler ile başlayıp büyük bir işletmeye doğru giden yol… Örnekleri var mı? Mutlaka…!

Peki, Harvard`ı tercih eden bir öğrenci olarak neler olabileceğini kurgulayalım:

4 yıl boyunca aldığınız eğitim ile dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Harvard`dan mezun olup global bir şirkette yönetici olarak işe başlıyorsunuz. Şirketin bilançosunu 4 yılda ikiye katlayıp şirketi pazar lideri konumuna getiriyorsunuz. Her şey çok güzel gidiyor ve 4 yılda kişisel olarak 10 Milyon TL kazanç elde ediyorsunuz. Bu da olasılıklar dahilinde mi? Evet…! Aynı zamanda bu sürede inanılmaz deneyimler kazanıyorsunuz. Bilgi birikiminiz, tecrübeniz, deneyimleriniz sizi hayata farklı pencerelerden bakmanıza imkan sağlıyor. Tüm bunlar devam ederken siz hem iş yerinizi, hem çevrenizi, hem de kendinizi geliştiriyorsunuz. İş yerinize, çevrenize ve kendinize değer katıyorsunuz. Olasılıklar devam ettirilebilir. Bunlar tercihlerimizle beraber gittiğimiz yolda kazanımlarımız ya da kayıplarımız olarak karşımıza çıkar.

Her iki örnekte de ihtimalleri, olasılıkları, seçenekleri ve alternatifleri arttırabiliriz. Burada herhangi bir örneğin doğru ya da yanlış olduğunu söylemiyorum. Sadece olasılıklar üzerinden farklı ihtimallerin olabileceğini vurguluyorum. Ama şu var ki Harvard ekonomi mezunu olan birisi kendine ve çevresine ekonomi alanında teorik deneyimleri ile ne kadar fayda sağlasa da; ekonomi alanında teorik eğitim almamış biri de hiç azımsanmayacak oranda kendine ve çevresine fayda sağlayabilir.

Kazanılan pratik deneyimler birçok fırsat kapısını arayabilir. Ommido.com`da Konu ile bağlantılı olan “Beceri ve deneyimler” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz. Bununla beraber kişinin tercihleri ve seçeneklere yaklaşımı kendi hayatını ve belki de çevresindeki insanların hayatını olumlu ya da olumsuz etkiler. Kaliteli bir eğitim sonrası çalıştığı şirketi yukarıya taşıyan da, eline fırsat geçen bir girişimci de etrafındaki insanlara öğretici bir yaklaşım ile fayda sağlar. Öğretici, geliştirici ve yol gösterici olur.

Fakat şöyle bir örnek de ihtimaller arasında tabi… Mesela para kazanma ve para harcama eğitimi almamış 20 yaşındaki bir genç iş hayatına atılmak ister mi? İstemeyebilir. Alır 1 Milyon TL`yi bir güzel yer, içer, gezer, tozar ve 1 yıl sonra hooooop hayata kaldığı yerden devam eder.

Bir Yorum Yazın