KEŞFEDİN

Yenilikleri keşfet...

Ommido Blog`da hayata değer katan yazılarla buluşuyoruz.

CESARET OLMAZSA...

Bir çocuğun hayatında karşısına çıkan en değerli fırsat, onu geleceğe hazırlayan bir öğretmendir. Bu öğretmen yalnızca okuldaki öğretmenlerimiz değil; bir anne, bir baba, bir abi, bir abla ya da çevresinde kendinden beklentisi yüksek insanlardır. Yaşam amacı olan insanlardır. Onu geleceğe hazırlarken aynı zamanda anı yaşayıp mutlu olmasını öğreten, cesaretlendiren, sadece ezberlenen bilgiler değil aynı zamanda bu bilgilerle kendisinin yeni şeyler keşfetmesine ve üretmesine fırsat veren insanlardır. Risk almayı, denemekten vazgeçmemeyi, başarısız olsa bile bunlardan ders çıkarıp tekrar denemeyi, ayağı takılıp düşse bile kalkabilmeyi ve yoluna devam etmeyi öğretenlerdir. Ona öğrettikleriyle yeni ve farklı algoritmalar üretmesine imkan veren ve onu taktir eden insanlar… Böyle bir ortamda yetişmiş çocuk geleceği inşa etmez mi? Yazının devamı…

Aslında birçok şey icat edilmeden önce insanlar bunların ihtiyaç olduğunu bile bilmeyebilirler. Pazarlama zekası olan dahi insanlar, insan hayatında daha önce var olmayan birçok şey icat etti ve bunları pazarladı. Nasıl mı? İhtiyacı ortaya çıkararak, insan hayatını kolaylaştırarak, onlara “Vay be..!” dedirtip onları hayretler içerisinde bırakarak ve kullanmalarını sağlayarak.

MİLATTAN ÖNCE BİR ŞAİR

Oldukça geçmişe gidelim…! Milattan önce 2300`ler… O dönemin şehirleri, çocukları, aileleri, evleri, meslekleri, insanların korkuları, sevinçleri, hisleri, soludukları hava ve mutlulukları nasıldı?

Antik Mısır

Günümüzden binlerce yıl önce var olan güç dengesi, köleler ve hizmetçiler için hayatı belki de yaşanmaz hale getirmekteydi.

ELEKTRONİK POSTALAR HAKKINDA BİR ANEKDOT

İnsanın yaşayacağı dönemi seçemiyor olması büyük bir kayıp mı, büyük bir kazanç mı?

Bir zamanlar bir kabile varmış. Yerleşik hayatın olmadığı, tarım faaliyetlerinin yapılmadığı bir dönemde yaşayan avcı-toplayıcı bu kabilenin bireyleri günlerce dışarıda yiyecek ararmış. Tabi vahşi hayvanlarla baş etmek oldukça zor, yiyecek bulmak oldukça zahmetliymiş. Devamı…

Günümüzde kalem ve kağıt ikilisi üzerine söylenebilecek o kadar çok şey var ki… Mesela kağıttan bahsedelim. Şuan kullandığımız özelliklere sahip ilk kağıt M.Ö. Çinli Cai Lun tarafından icat edilmiştir. Tabi çok daha öncesinde üzerine yazı yazmak için papirüs kullanılıyordu. Devamı…

tüketilen hayat

Günümüzde tüketim alışkanlıkları geçmişe göre hayli farklılık gösteriyor. Bundan 100 yıl önce herhangi bir eşyanın kullanılması ve değerlendirilmesi yıllarca sürerken; şimdi çok kısa sürelerde aynı ürünün yenisini ya da benzerini satın alıp kullanıyoruz. Bu böyle mi olmalı?

MODERN YAŞAM SENDROMU

Dünyanın en güzel, en görkemli adalarından birinde yaşayan halk o kadar mutlu, o kadar hayat dolu yaşarlar ki görenler imrenir. Her gün mutlu bir şekilde uyanıp günün sonunda yine mutlu bir şekilde evlerine dönerler. Dışarıdan birinin gördüğünde ne kadar da şanslı olduklarını düşündürten bu adanın sakinlerinden birinin adı da Truman`dır.