Komik Yüzlerin Eğlenceli Aşamaları

Çizgi film birden fazla resmin arka arkaya hızlı bir şekilde gösterilmesiyle ortaya çıkan hareketli görüntüdür. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesiyle beraber öyle çok çizgi film üretiliyor ki; eskiden çocukların izlediği çizgi filmleri şimdi yetişkinler de keyifle izliyor. Eskiden çizgi film animasyonları elle kağıtlara çizilerek yapılıyordu. Şimdi daha hızlı ve neredeyse gerçekçi görüntüler ile çok daha kaliteli çizgi filmler üretiliyor.

İlk zamanlarda 10 dakikalık çizgi film görüntüsü için neredeyse binlerce çizim gerekiyordu. Ama şimdi modern teknoloji ile bu çizimler bilgisayar ortamında hem çok daha kısa zamanda yapılıyor, hem de daha kaliteli çizgi film içerikleri üretiliyor. 1914 yılında Winsor McCay`in tasarlanmış olduğu ilk çizgi film karakterlerinden biri olan “Dinozor Gertie`nin macerası” adlı çizgi film 13 dakika sürerken yaklaşık 10.000 çizimden oluşmuştur.

Çizgi filmlerin dünyada popüler hale gelmesinde Walt Disney önemli bir yere sahiptir. 1928 ilk Mickey Mouse karakterini hazırlayan Walt Disney, daha sonra ilk uzun metrajlı ve sesli çizgi film olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler`i hazırladı. Ülkemizde ilk çizgi film ise Vedat Ar tarafından hazırlanan 1947 yılındaki “Zeybek Oyunu” adlı oyundur.

Sevimli Kahramanlar

Çocukların heyecanla izlediği birçok eski çizgi film ve bu çizgi filmlerin karakterleri de hafızalarda unutulmaz bir yer etmiştir. Bu sevimli kahramanların neredeyse hepsini tanıyoruz. Afacan Dennis, Tom ve Jerry, Ağaçkakan Woody, Red Kit, Atom Karınca, Ayı Yogi, Çizgi Adam,  Buggs Bunny, Scooby Doo, Değerli, Donald Duck, Garfield, Heidi, Hem-Man, Casper, Vikingler, Taş Devri, Jetgiller, Pembe Panter, Şirinler, Temel Reis, Ninja Kaplumbağalar, Ten Ten, Sylvester ve Tweety, Road Runner…Bu eski çizgi filmler güncelliğini hala koruyor. Ayrıca günümüzde çocukların keyifle izlediği Pepee, Niloya, Maşa ile Koca Ayı, Sünger Bob ve daha birçok çizgi film karakteri var. Bu sevimli kahramanları çocukların yanı sıra, gençler ve yaşlılar da tanıyor. Bazı eski çizgi filmlerin teknolojiden faydalanılarak yeni versiyonları da yapılıyor. Tüm bunlar içinde eğitici, keyifli, hayal dünyasını geliştiren, öğretici ve komik çizgi filmler olarak unutulmaz karakterleri ile hafızalarda yerini koruyor. Modern teknolojilerle neredeyse gerçekçi animasyon filmlerin hazırlanması çizgi filmlerin katettiği önemli adımları gösteriyor. İlk çizgi filmlerden nerelere gelindiğini bu animasyon filmler gözler önüne seriyor.

Dünyada yapılan ilk çizgi film karikatürist James Stuart Blackton tarafından hazırlanan “Humorous Phases of Funny Faces” yani “Komik Yüzlerin Eğlenceli Aşamaları” adlı çalışmasıdır. 1906 yılında hazırlanan bu çizgi filmi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

Yazar: ÜMİT SAĞIROĞLU

Ommido.com kurucusu, doğa tutkunu ve blog yazarı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir