Sakallı kadının hikayesi Madam Clementine Delait

Sakallı kadının hikayesi… Hormonal anomalilerin bazı insanlarda var olduğu aşikar. Fakat burada yazılan konu bu durumun teşhiri ya da görsel yadırgama değil, bir kadının eşine olan sevgisi için göze alabildiği fedakarlığı anlatıyor.

2005 yılında Fransa`da bir ev satışa çıkarılır. Evin satış işleminden sonra garaj kısmında bazı eski eşyalar bulunur. Bir kutunun içinde sakallı bir hanımefendiye ait 40 civarında kartpostal ve günlükler vardır. Bu kartpostallar ve günlükler detaylıca incelendikten sonra Bayan Clementine Delait`in hayat hikayesi gün yüzüne çıkar. Bu sıra dışı hayat hikayesine sahip kadının yaşam öyküsü şöyledir:

Sakallı kadın Clementine Delait 1865 yılında Fransa`nın bir kentinde doğar. Genç kızlığından itibaren düzenli olarak traş olan bu hanımefendi, koşullar gereği sakallarını herkesten gizleyerek hayatını sürdürür. 20 yaşında Delait isminde biriyle evlenir. Kocası bir fırın işletiyordu ve işleri de gayet iyiydi. Birbirlerini çok seviyorlardı ve her şey gayet iyi gidiyordu.

Zorlu geçen yıllar

Birkaç yıl sonra Clementine`nin kocası ağır sayılacak romatizmal bir hastalığa yakalandı. Fiziki olarak çok fazla hareket edemeyen, ağrı ve sızılarla baş etmeye çalışan bir adam olup çıkmıştı. Bu durum hem kendisi için, hem de eşi için zor bir hayatın başlangıcı olacaktı. Bu hastalıktan dolayı Delait, iş yeri olan fırını kapatmak zorunda kaldı. Geçim sıkıntısı yaşayan aile, Clementine`nin bir kafe açıp işleri yoluna koyma fikri ile son bulacak gibiydi. Nihayet kafeyi açtılar. Fakat işler pek de umdukları gibi gitmiyordu. Sabahları çok erken kalkıp sıcak börek, çörek ve taze ekmek hazırlayan Clementine hayli yoruluyor, ama işleri çevirebilecek kadar para kazanamıyordu.

Madam Clémentine Delait

 

Panayır gezisi

Clementine bir panayır gezisi esnasında sakalları olan bir kadının gösteri yaptığını gördü. Üstelik pek çok insanın bu kadının gösterisini izlemek için sıra beklediğini görünce çok şaşırdı. Gösteri yapan kadının sakalları çok seyrek olmasına rağmen, sırf bu nedenle bile gösterisine çok rağbet vardı. Sakallı kadın Clementine kendi sakallarını düşündüğünde çok daha fazla insanı kendi iş yeri olan kafeye çekebileceğini ve bu  nedenle çok daha fazla para kazanabileceğini düşündü. Böylelikle hasta kocasına bakabilecekti. O gün kararını verip gelebilecek olumsuz tepkiler olabileceğini düşünmesine rağmen sakallarını kesmekten vazgeçip uzatmaya karar verdi. Düşündüğü gibi de yaptı.

Barbe Le Café de La Femme – Sakallı kadının kafesi

Bir kadının erkek gibi sakalları olduğunu duyanlar onu görebilmek için sakallı kadın Clementine`nin kafesine akın ediyorlardı. Kafenin ismini “Sakallı kadının kafesi” (Barbe Le Café de La Femme)  olarak değiştirdi. Biraz merak, biraz şaşkınlık ve biraz da alaylı bakışlara bir süre sonra alışan bu hanımefendi, işlerin yolunda gitmesinden ve para kazanabiliyor olmaktan çok memnundu. Üstelik kocasının bakım masraflarını rahatlıkla karşılayabiliyordu.

1923 yılında Madam Clementine Delait

 

Kocasına olan büyük sevgisi; insanların yadırgayan, meraklı, alaylı ve şaşkın bakışlarından üstün gelmiş olmalı ki, bunlara hiç aldırış etmiyordu. Bir süre sonra ülkede oldukça popüler ve tanınan biri haline geldi. Ona panayırlarda gösteri yapması için büyük paralar teklif ediliyordu. Ama o bu tekliflerin hepsini geri çevirdi ve sadece fotoğraflarının kartpostal yapılarak satılmasına izin verdi. 1939 yılında hayatını kaybeden sakallı kadın Madam Clementine Delait yaşadığı dönemde bu nedenle oldukça popülerdi.

2005 yılında tesadüfen bulunan kartpostallar sakallı kadın Clementine`nin kocasına duyduğu büyük sevgi için, katlanabildiği fedakarlığı gösteriyor.

 

[Toplam:6    Ortalama:5/5]

Yazar: ÜMİT SAĞIROĞLU

Ommido.com kurucusu, doğa tutkunu ve blog yazarı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir