VRIN SKORU

FARKLI OLMAK

Value (Değer)

Rarity (Seyreklik)

Inimitable (Eşsiz, kopyalanması zor)

Non substitutable (Alternatifi olmayan)

Vrin skorunda karşılıklı fayda üretimi var. Hem kendine, hem de karşındakine fayda sağlamak var. Özgün, kendine has, farklı olmak ve yüksek bir değer var. Nasıl mı? Her birini 10 üzerinden hesaplayarak bir örnek yapalım…! (40 toplam puana yaklaşmak en iyi sonucu verir.)

DEĞER

5 yabancı dili ana dili gibi konuşan biri olsun. Kendine bu özelliği ile iyi bir değer (Value) katmış. Aynı zamanda çalıştığı kurum, okul, aile ve çevresine de değer katmış. Bu yetenek çok değerli olsa da dünyada 5 dil bilen başkaları var mıdır? Evet…! O zaman buna 10 üzerinden 6 verelim.

SEYREK

5 yabancı dil bilen ve bu 5 ayrı dilde kitap yazmış birini düşünelim. Seyrek (Rarity) ve çok ender bir durum olur. O zaman buna 10 üzerinden 8 verelim.

EŞSİZ

Bu 5 ayrı dilde yazılan her bir kitabın üniversitelerde ders kitabı olarak okutulduğunu düşünelim. (Inimitable) eşsiz ve kopyalanması zor. Buna da 10 üzerinden 9 verelim.

ALTERNATİFİ OLMAYAN

Son olarak bu 5 dili bilen ve 5 ayrı dilde kitap yazıp üniversitelerde ders kitabı olarak okunan kitapların yazarının 20’li yaşlarda bir genç olduğunu düşünelim. Alternatifi olmayan… (Non substitutable) Buna da 10 üzerinden 10 verelim.

Vrin Skoru: 33

Fark yaratmak

Bu tamamen kurguladığım bir örnek. Dünya nüfusunun 7 milyardan fazla olduğu bir çağda her ne işle uğraşıyorsak uğraşalım; yaptığımız işte “Vrin skoru” yüksek olanlar hayatı hep bir adım önde yaşar. Bu farkı yaratmak elbette kolay değil. Verdiğim örnek çok uç bir örnek olsa da; asıl varmak istediğim nokta her ne iş yapıyorsanız yapın, en iyisini yapmaya çalışın. Ya da hedefinize ulaşmak için yürüdüğünüz yolda stratejiler belirleyin, taktikler uygulayın, durun, düşünün, tekrar yola çıkın. Herkesin gittiği yoldan gitmek zorundaysanız, herkesin yaptığı işi yapmak zorundaysanız sıradanlıktan kurtulmak ve farklı olmak için Vrin skorundaki 4 kriter bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayacaktır.

Bir Yorum Yazın