YETENEKLER ÜZERİNE

Erdil Yaşaroğlu`nun bu karikatürü üzerine söylenecek sözler, çıkarılacak dersler…

Çocukluktan başlayalım. Mesela bir çocuk bir yetişkin gibi otomobil kullanabilir mi? Bunun için önce belirli bir yaşa ve olgunluğa ulaşması gerekiyor. Ehliyeti olması ve hatta 18 yaşına girmesi gerekiyor.  ya da bir uçak pilotunu düşünelim. Bir uçak pilotu uçağı kullanabilecek yetkinliğe birçok hazırlık ve zaman harcayarak ulaşıyor. Herkes uçak kullanabilir mi? Tabi ki hayır…! 

Fakat canlıların doğal yapısında, özellikle hayvanlarda yetenek ve içgüdüleri sayesinde bazı davranışları kalıtımsal olarak DNA`larına işlemiş, ve bu yetenekleri ile biz insanları adeta hayrete düşürmeyi başarabilmişler. Dünyanın en hızlı koşan hayvanı “çitalar” bir insan kadar zeki değil ama bir insan çita kadar hızlı koşamaz. Burada karşımıza daha farklı ve detaylı analizler çıkıyor. Buna benzer konulara daha sonraki yazılarımda değineceğim. 

Bir balık nasıl suyun dışında yaşayamazsa, bir kaplumbağa ağaçta yaşayamaz. Bu örnekler çoğalarak gider. Ama gelelim insan hayatında, özellikle iş yaşamında ve öğrenim hayatında sahip olduğumuz yetkinliklere, deneyimlere, yeteneklere… 8 yaşında bir kız çocuğunun keman çalması özenilesi bir yetenek. Gerçekten de izlemiş ve hayran kalmıştım. Adı karolina protsenko, Youtube`den izleyebilirsiniz, bir sokak çalgıcısı.  Büyüyünce  iyi bir keman virtiözü olur. Herkes iyi bir keman virtiözü olabilir mi? Bu imkansız. Çünkü herkesin algı, öğrenme, yetkinlik ve beceri düzeyi birbirinden farklı. Öyleyse biz insanlar bir yetenek ya da deneyime sahip olduğumuzda neden karşımızdakinden de aynı sonucu bekliyoruz? Herkes aynı oranda deneyime ve beceriye sahip değil ki…! Ama tüm bunların anlamı düşük seviyedeki yeteneklerin arttırılamayacak olduğu anlamına gelmemeli. Yetenekler, beceriler sıfırdan başlayarak geliştirilebilir.

Bu karikatürden çıkarılması gereken ders: Herkes aynı yeteneğe ve özelliğe sahip olmayabilir. Herkesi olduğu gibi kabul etmek iyi bir yaklaşım. Fakat yine de Zürafanın yerinde olsam onlara yüzme öğretirdim:)) Tabi zürafa yüzme biliyorsa eğer:))

Bir Yorum Yazın